Türkiz
A türkiz a foszfát ásványi család természetes, világoskék vagy mély kékesszöld színű, féldrágaköve Számos asztrológiai és gyógyító erőt tulajdonítanak neki. A nyugati asztrológiában a türkiz drágakövet a december születésköveként viselik.
Kinek javasoljuk a türkizt?
A védikus asztrológia szerint a természetes türkiz kő (hindi nyelven Firoza-kő) a Jupiter bolygóval áll kapcsolatban. Elképesztő szépségű és különlegességű eredményt kaphatunk, hogyha a jegygyűrű foglalatába türkiz drágakövet is építünk. Úgy gondolják, hogy erősíti a Jupitert a viselője horoszkópjában, és pénzügyi sikerrel, bölcsességgel és jó egészséggel áldja meg. Gyengéd drágakő lévén a türkiz nem gyakorol negatív hatást viselőjének életére, ezért egy elsődleges konzultáció után bárki viselheti.Az indiai asztrológia türkiz követ társít a Dhanu (Nyilas) rashihoz. A nyugati asztrológia türkiz születéskövet ajánl a Nyilas jegy szülötteinek, de a Kos, a Rák, az Oroszlán és a Skorpió jegy szülöttei is bátran viselhetnek türkiz drágakövet.
Bolygó: Jupiter, Vénusz
Védikus jegy: Nyilas
Nyugati napjegy: Nyilas
Társítható aszcendens: Kos, Rák, Oroszlán és Skorpió
A türkiz jótékony tulajdonságai
Évszázadok óta a türkiz vagy firoza drágakövet metafizikai és gyógyító tulajdonságai miatt nagyra becsülték. Az ékszerek szent kövének tekintik, amely pozitivitást, boldogságot, szerencsét, gazdagságot és jó egészséget hoz viselője számára.Tanulmányi és szakmai sikerek - Mivel a Jupiter a tudás bolygója, a türkiz drágakő hasznos lehet az oktatással, tanulással foglalkozó emberek számára, például tudósoknak, kutatóknak, ügyvédeknek, tanároknak. Úgy hiszik, hogy a türkiz fejleszti viselője döntéshozatali és mérlegelési képességét is.
Jó pénzügyi helyzet és társadalmi státusz - A védikus asztrológiában a türkiz a gazdagság és a jólét köve. Az asztrológusok hisznek a türkiz metafizikai hatásaiban, amelyek pénzügyi stabilitást hoznak az egyén életébe. Úgy gondolják, hogy a drágakő viselése pozitívan befolyásolja viselője társadalmi helyzetét és életmódját.
Gyógyítja a máj- és tüdőbetegségeket - Az ókortól kezdve használják a türkiz gyógyító tulajdonságait a vese-, máj- vagy immunrendszeri betegségekben szenvedők javára. Még az újkori gyógyítók is mélyen hisznek abban, hogy a türkiz gyógyító ereje enyhíti többek közt a sárgaság, a tuberkulózis és a cukorbetegség tüneteit.
A türkiz minősége
Az igazi türkizkő minőségét számos tényező figyelembe vételével értékelik, mint például a származási hely, a szín, a tisztaság és forma.Eredet - Türkizbányák Iránban (Perzsia), Tibetben, Mexikóban, Arizonában, Egyiptomban, Törökországban és Amerikában találhatóak. A drágakövek piacán a perzsa türkizkő ragyogó kék árnyalata, nagy tisztasága, viaszos matt fénye miatt rendkívül keresett. A szakértők szerint a népszerű arizonai és a Kingman bányákból származó türkiz is kiváló minőségű. A tibeti és a kínai türkiz felületén általában pókháló-szerű mintázat látható, ezért elsősorban divatékszerek készítésére használják őket.
Szín - Minőségét tekintve a színtelítettség és a tónus a türkiz meghatározó jellemzője. A firoza színe általában a világoskéktől a mélykéken át a kékeszöldig terjed. A kereskedők az élénk kék színt (általában a Csipkerózsika bányában, Arizonában található) vagy az egyenletesen telített közepes kék türkizt (perzsa kék néven is forgalmazzák) tartják a legvágyottabb árnyalatoknak. Néhány árnyékmentes türkiz drágakő is kapható a piacon, például a zöld, a lila és a fehér türkizkő.
Tisztaság és felületi textúra - A legtöbb türkizkő szinte átlátszatlan, alig vagy jelentősen látható mátrixokkal és foltokkal. A tiszta, makulátlan türkiz ritkán kerül felszínre és igen értékes. Az ilyen darabok asztrológiai szempontból nagyon keresettek. A tibeti régióból származó türkiz gyakran tartalmaz fekete, szürke vagy barna erezetet, amely érdekes felület hoznak létre. A pókháló türkiz gyakoribb és viszonylag kevésbé értékes.
Forma - A türkiz igen időtálló, tartós drágakő (keménysége a Mohs-skálán 5?6), ezért számos formában megtalálható. A leggyakoribbak az ovális kabosonok (csiszolt, fazettálatlan drágakövek egyoldalas kupolával), míg a csepp alakú, a marquise és a kerek viszonylag ritkább. Ideális esetben a szimmetrikus külalakú, jól csiszolt türkizt tartják a legkeresettebbnek.