A gyémántok osztályozása
Persze számít, hogy ki tervezte az adott ékszert, hiszen sok esetben az egyediség, illetve a tervező neve is megdobja az árat. Mégis, a gyémánt, amivel díszítik igen sokat hozzá tud tenni, ha éppen egy értékesebb darab.
Na de hogyan is döntik el, hogy melyik gyémánt értékes?
A gyémántok osztályozásánál alapvetően négy tényezőt vesznek figyelembe:- - Szín
- - Tisztaság
- - Csiszolás
- - Karát súly
Már korábban volt róla szó, hogy a gyémántok közül a színesek értékesebbek - minél ritkább színűt sikerült fellelni, annál inkább. A tisztaság magáért beszél: minél kevesebb benne a szennyeződés, annál tisztább a gyémánt. A súlyt karátban adják meg, nyilvánvalóan minél nagyobb súlyú egy gyémánt, annál értékesebb LEHET, amennyiben a többi tényező ezt nem befolyásolja negatívan. Önmagában a súly még nem határozza meg a kő értékét.
A csiszolás az, ami kihozza a drágakő valódi szépségét: azt a csillogást, amit olyan jól ismerünk az ékszerüzletek kirakataiból. A gyémántcsiszolás nagyon nehéz, nagyfokú tudást és precizitást igénylő munka, hihetetlen pontossággal kell végezni. Különböző eljárások léteznek rá, és a világ egyes pontjain eltérőek a prioritások, eltérő technikákat alkalmaznak. Van, ahol az az elsődleges, hogy a kőből minél több maradjon meg, van, ahol hajlandóak veszíteni belőle a szépség javára. A más csiszolásból adódó különbségeket laikusként, szabad szemmel nem lehet látni, de a szakértő szemek előtt ezek nem maradnak észrevétlenek.
A csiszolás már csak azért is kényes művelet, mert sok esetben dollármilliókat érő kövek vannak a gyémántcsiszolók kezei között, tehát igen nagy a felelősség. Egy szép csiszolással ugyanakkor még tovább lehet növelni az amúgy is értékes kő árát.
Jegygyűrű és Forevermark ékszerek széles választékban!