Amit a gyémántokról tudni érdemes
Nem minden gyémánt, ami fénylik
És nem minden csodásan fénylő gyémánt igazán értékes. Az eljegyzési gyűrű értékét sem az határozza meg csupán, hogy milyen nagy gyémánt van benne, hanem hogy az adott kő milyen tisztaságú.A Nemzetközi Gyémánttisztasági Kategóriák a következők:
LC (Loupe-Clean) vagy IF (Internal Flawless)
Nagyító alatt tiszta, mely minősítést az a gyémánt kapja csak meg, amelyikben 10-szeres nagyítás mellet sem látni semmilyen zárványt, vagyis teljesen tisztán át lehet rajta látni.VVS (Very Very Small)
Ezt a minősítést akkor kapja meg a gyémánt, ha csak igazán kis zárványok találhatóak meg benne, amelyeket 10-szeres nagyítás mellett is csak nagyon nehezen lehet megtalálni.VS (Very Small)
Ebben a gyémántban nagyon kis zárványok lehetnek, amelyeket 10-szeres nagyitás mellett csak nehezen látni.SI (Small Inclusions)
Ezt akkor kapja, ha kis zárványok vannak benne, amelyek 10-szeres nagyítás mellett láthatóak, de szabad szemmel nem.PI (Pique)
Közepes zárványok esetén kapja ezt a minősítés, melyek már szabad szemmel is láthatóak. Ezek azonban még nem rontanak a gyémánt ragyogásán.P II (Pique II)
Amikor nagy és több zárvány is van a gyémántban, amelyek már szabad szemmel is láthatóak, akkor kapja ezt a minősítést. Ezek a zárványok már befolyásolják a gyémánt ragyogását.P III (Pique III)
Amikor több, nagyméretű zárvány található a kőben, amelyeket szabad szemmel is látni lehet és nagyban befolyásolják a gyémánt ragyogását.Ezek a különbségek nagyon sokat jelentenek a gyémánt árának tekintetében. Az első kategória és az utolsó között akár ötvenszeres is lehet a különbség.
A gyémánt árnyalatai
Bizony nem minden gyémánt teljesen átlátszó. A színük a fehértől egészen a feketéig terjedhet. De még a fehéren belül is rengeteg árnyalatot különböztetünk meg. A fehértől haladva a sárga felé a következő osztályokba sorolják a gyémántokat:River - kékesfehér
Top Wesselton - finomfehér
Wesselton - fehér
Top Crystal - gyengén árnyalt fehér
Crystal - árnyalt fehér
Top Cape - gyengén sárgás
Cape - sárgás
Light Yellow gyengén sárga
Yellow sárga
De ezen kívül még lehet kék, zöld, piros, barna és fekete gyémánttal is találkozni. Vannak olyan színes gyémántok, amelyeket mesterségesen színeznek, azonban ezek ára jóval kisebb, mint a természetesen színeseké, hiszen minél ritkábban fordul elő a gyémánt az adott színben, annál értékesebb.
Tartalomhoz a forma
Az sem mindegy, milyen formájú gyémántot választunk. A legnépszerűbbek a kör alakúak, melyeket a hercegnő forma követ. Ez egy új csiszolási forma. Négyzet alakú, sok oldallal. A smaragd alakú csiszolás esetén a gyémánt négyszögletes alakú, de a sarkai le vannak csiszolva.Az Asscher alakú csiszolást Hollandiában fejlesztett ki két testvér. Négyzet alakú smaragd csiszolásnak is nevezik. Az utóbbi években vált igazán népszerűvé, de még mindig nem igazán elterjedt.
A marquise csiszolás XIV. Lajos király ötlete volt. Arra kérte az ékszerészeket, hogy olyan alakúra csiszolják a gyémántot, amilyen a szeretője, Pompadour márkinő ajka.
Az ovális csiszolás mellett a körte alak is bevált módszer, mely keveréke az ovális és a marquise csiszolásnak.
A trilliáns alakú csiszolásnál háromszög alakúra csiszolják a gyémántot, melynek legalább 43 oldala van.
Ha egy gyémánt radiant, vagy sugárzó csiszolású, akkor az négyzet, vagy téglalap alakú, csiszolt élekkel.
Azonban, ha igazán romantikusak vagyunk, akkor egy szív alakú gyémánttal lehet valóban a szívünk mélyéig hatolni.