Gyűrű a katolikus egyházban

A gyűrűhasználat a keresztény hívők között régen is jellemző volt, bár voltak olyan egyházi vezetők, akik szót emeltek ez ellen ? írja az online Katolikus Lexikon. Alexandriai Kelemen a keresztényekhez illő gyűrűmotívumokat az alábbiakban jelölte meg: galamb, hajó, hal, horgony. Katolikusok által hordott gyűrűkön gyakran jelent meg bárány, oroszlán, Krisztus monogram, A és ?, a ?Spes in Deo? vagy a ?Vivas in Deo? felirat. Később Krisztus képe és szentek képei, bibliai jelenetek. Az egymásba fonódó három gyűrű a szentháromság szimbóluma. Néha ereklyét foglaltak a gyűrűbe, és a nyakban hordták láncon.


Aztán megjelent a jegygyűrű, ami a házastársak összetartozását fejezte ki. A pápa és a püspökök gyűrűje Krisztus és az egyház kapcsolatára utalt, és méltóságjelvény is volt. A szerzetesnők is hordtak jegygyűrűt, égi vőlegényükkel való eljegyzésük emlékéül.A leghíresebb katolikus egyházi gyűrű a pápa gyűrűje, a halászgyűrű. A püspöki gyűrű méltóságjelvény volt, eleinte pecsétgyűrű volt, és okmányok hitelesítésére használták. A püspök beiktatásakor kapta meg, a pásztorbottal együtt. A IX-X. századtól vált általánossá, ekkor már aranyból készült, és drágaköveket is foglaltak bele. A XII. századtól néhány apát is engedélyt kapott a pápától gyűrű viselésére, ez lett az apáti gyűrű.

Az egyházi témájú festményeken a gyűrűváltás sokszor megjelenik, például Mária és József eljegyzésénél, továbbá Krisztus és a szent szüzek eljegyzését ábrázoló képeken.


Biztosítás köthető jegygyűrűre

A legtöbb lakásbiztosítás tartalmaz kiegészítő biztosításokat is, így az otthon lévő ékszerekre is köthető biztosítás.

Az alap biztosítások azonban nem szoktak kiterjedni ékszerekre, drágakövekre, készpénzre és értékpapírra, úgyhogy érdemes figyelmesen elolvasni a szerződést. Az is fontos pont, hol (milyen biztonságos helyen) tartjuk az ékszereket a lakásban. Ha ezekre mind odafigyelünk, még akkor sem biztos, hogy értékes karikagyűrűnket is érinti a biztosítás, mivel ezeket általában magunkon viseljük. Jegygyűrűknél a leggyakoribb esemény az elvesztés, esetleg rongálódás.

Magyarországon még ritka, hogy egy-egy ékszerre kiemelten biztosítást kössön valaki, de nem megoldhatatlan. Sok más országban azonban ez már bevett szokás. Mielőtt megkötjük a biztosítást értékes karikagyűrűnkre, mindenképpen tájékozódjunk arról, mire terjed ki a biztosítás, és hogy folyik a kárrendezés:

- A jegygyűrű biztosításánál hogyan állapítják meg az értéket? Szükségesek-e hozzá a vásárlást igazoló papírok, és ha értékbecslőhöz kell vinnünk az ékszert, milyen szakember szakvéleményét fogadja el a biztosító.
- A biztosítási összeg mellett az is fontos tényező, hogy kell-e önrészt fizetni a káreseménynél.
- Attól függetlenül fizet-e a biztosító, hogy hol veszíti el tulajdonosa a karikagyűrűt (esetleg például külföldön)
- A biztosítás vonatkozik-e a jegygyűrű sérülésére is és lopásra is? Esetleg ha kiesik belőle a drágakő, térít-e a biztosító?
- A káresemény után kérhetek-e készpénzt a biztosítótól, vagy mindenképpen az elveszett karikagyűrűt kell pótolnom?
- A jegygyűrű pótlásánál én választhatom-e ki az ékszerboltot/ékszerészt, vagy a biztosító által választott üzletbe/szakemberhez vagyok köteles menni?



Hívjon!